آبان ۲۴, ۱۳۹۸

احترام به خود چرا برای ما انسانها مهم است ؟

احترام به خود چرا برای ما انسانها مهم است ؟

احترام به خود چرا برای ما انسانها مهم است ؟

احترام به خود احساسی است به این معنی که شما خود را پذیرفته اید ، برای خودتان ارزش قائلید ، به توانایی های خود اطمینان دارید ، پذیرش خود که از نشانه های احترام به خود است یعنی اینکه ما حاضریم با همه نقاط ضعف خود زندگی کنیم و خودمان را بخاطر این نقطه ضعفها سرزنش نکنیم و در کنارش با نقاط قوت خود به زندگی ادامه دهیم.

وقتی احترام به خود داریم ، رفتار ما با خودمان همانند رفتار ما با فردیست که برای او ارزش زیادی قائلیم و بخاطر همین ، احساس شایستگی میکنیم که جزئی از این جهان هستی هستیم.احترام به خود به ما این باور را میدهد که ما شایسته رسیدن به اهداف و خواسته های خود در زندگی هستیم.

تصور کنید فردی را که در زندگی شما بسیار مهم است ، او را زیاد دوست دارید به او احترام میگذارید ، او برای شما ارزشمند است ، تا جاییکه در توان دارید خواسته های او را برآورده میسازید ، حالا از خودتان سوال کنید تا چه اندازه این نگرش ، این رفتارها و این احترام و دوست داشتن را به خودتان بعنوان مهمترین فرد زندگیتان دارید.

احساس احترام به خود بیش از آنکه وابسته به اتفاقات و دستاوردهای بیرونی ما باشد ، بیشتر منشا درونی دارد.

زمانیکه احساس احترام به خود ما کم است ، این کمبود موجب احساس خلا درونی در ما خواهد شد و همین شاید ما را مجبور کند که برای جبران آن یا پر کردن این خلا درونی به عوامل بیرونی متوسل شویم.

یکی از مکانیزم های جبران کمبود عاطفی  یا خلائهای درونی یا جبران حقارت درونی این است که خودمان را به شرایط و عوامل بیرونی گره بزنیم و بخواهیم با آن چاه خشک شده عاطفی درون را پر کنیم.

جالب این است که شاید در کوتاه مدت بتوانیم با دستاویزهای بیرونی این کمبودها را پر کنیم اما در بلندمدت باز همین احساس و خلاء درونی در وجود ما نقش پیدا میکند ، پر کردن این کمبودهای درونی با یک عامل خارجی دائما تکرار میگردد. به همین جهت باز بخاطر این نیاز درونی احساس میکنیم به کسی یا چیزی در بیرون برای پر کردنش نیاز داریم.

احترام به خود

با پرورش احساس احترام به خود ما به ارزشهای و توانایی های خود واقف میشویم و دیگر نیازی نداریم بر چیزی یا فردی بیرون از خود تکیه کنیم ، به همین جهت ریشه احترام به خود از درون ما نشات میگیرد.

برای احساس احترام به خود باید نیازهای اساسی خود را در نظر بگیریم

ما باید نیازهای اساسی و اولیه خود را بعنوان انسان در نظر بگیریم ، نیاز به تفریح ، نیاز به ارتباطات ، نیاز به نوازش و…باید تامین گردد. باید از خودمان چه به لحاظ جسمی ، چه به لحاظ روانی و روحی مراقبت کنیم ،  باید با کودک درون خود در ارتباط باشیم ، همچنین با احساساتی که در وجودمان میگذرد  پیوند برقرار کنیم ، از نشانه ها پذیرش خودمان این است که از احساسات درونمان فرار نمیکنیم و آنها را نظاره کرده و در زمان مناسب ابراز میکنیم.

احترام به خود

نوازش و توجه کافی به کودک درون

مراقبت از کودک و توجه به نیازهای او منجر به شکل گیری احساس ارزشمندی در او خواهد شد. نوجوانان و جوانانی که اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی و خودباوری سالم دارند ، در دوران کودکی توجه و عشق و مراقبت کافی از والدین خود دریافت نموده اند.

اما در نقطه دیگر بسیار نوجوانان و بزرگسالانی داریم که در احساس عدم امنیت به سر میبرند ،اعتماد به نفس و احترام به خود پایین دارند و باید در بزرگسالی این حس را در خود تقویت کنند و آن چیزهایی که والدین در آنها پرورش نداده اند را در خود ایجاد نمایند.

ویژگی افرادی که احترام به خود بالایی دارند

فردی که احترام به خود دارد در بیان مطالب و خواسته ها وپاسخ به سوالات دیگران صادق است ، از بیان شغل یا میزان مدرک تحصیلی یا اصالت خود شرم ندارد ، خواسته های خود را شفاف و با صراحت بیان میکند ، نظر مخالف خودش را راحت ابراز میکند ، احساسات منفی و مثبت خود را بیان میکند و در کل پیوستگی و هماهنگی با رفتارها و نیت و افکار او برقرار است ، اهل نقاب زدن و دورویی و رفتار متظاهرانه نیست و اصالت لازم در ارتباطات خودش را رعایت میکند.

شاید مهمترین دستاوردش پرورش احترام به خود این باشد که به ما کمک میکند حد و مرز خود را در ارتباطات مشخص کنیم و اصالت و بی ریا بودن و صادقانه تر عمل کردن را در خودمان در رابطه با دیگران پرورش دهیم.

خودشناسی

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

آیتم های مشابه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *