کسب و کار موفق چگونه از خوشبینی در عبور از موانع استفاده میکند ؟

کسب و کار موفق چگونه از خوشبینی در عبور از موانع استفاده میکند ؟

کسب و کار موفق چگونه از خوشبینی در عبور از موانع

استفاده میکند ؟

کسب و کار ، راه اندازی و اداره کردن آن ، چالشها و مشکلات خودش را داراست.برخی از اوقات مشکلات یک کسب و کار و موانع پیشرو مدیر و صاحبان آن را دچار ناامیدی میسازد.

هر کسی مواقعی در کسب و کارش مایوس و ناامید میگردد اما کاری که شما در برخورد با این موانع صورت میدهید میتواند تفاوت میان احساس درماندگی ، شکست و موفقیت را رقم بزند. در این مقاله و مقاله بعدی به بیان راهکارهایی برای استفاده از خوش بینی برای عبور از چالشهای کسب و کار اشاره میکنیم. مطالب این دومقاله از کتاب خوش بینی آموخته شده نوشته مارتین سلیگمن برداشت شده است.

کسب و کار

 

روبرو شدن با موانع در کسب و کار

در مقابل  موانع یا دشواریهای یک مسیر ، چه مسیر راه اندازی و رشد کسب و کار باشد ، چه سایر اهداف زندگی میتوانیم با موانع برخورد کنیم و راه عبور از آنها را بیابیم یا اینکه از مشکل فرار کنیم ، ناامید گردیم و کار را به حاشیه ببریم قطعا با استفاده از مکانیزم فرار و حاشیه پردازی در برابر مشکل و چالشهای زندگی ، دچار احساس گناه و افسردگی خواهیم شد.

 

خوش بینی و عبور از مشکلات کسب و کار

به عقیده مارتین سلیگمن ، یادگیری مهارت خوش بینی میتواند به مدیران و کارکنان کمک کند از موانع کسب و کار خود عبور کنند. سازمانها از بزرگ گرفته تا کوچک به خوش بینی نیاز دارند.سازمانهایی که از افراد خوش بین برخوردارند مزیت بزرگی دارند.

 

بیشتر بخوانید...  ازدواج و شخصیت _ آیا ازدواج باعث تغییر شخصیت ما میشود ؟

کسب و کار

 

کارکنان خوش بین چه فوایدی برای کسب و کار دارند ؟

کسی که خوش بین است از مداومت بیشتری در کارش برخوردار است ، در برخورد با ناملایمات روزانه و حتی در برخورد با شکستهای کاری ، از خود استقامت بیشتری و مداومت بیشتری نشان میدهد.زمانیکه به مانع برخورد میکند دنبال یک راه حل است و مداومت خود را برای حل مشکل بیشتر میکند.

خوش بین بودن در بحرانها و موانع و مشکلات کاری بسیار موثر است ، هرگاه کاری به دشواری مواجه میگردد میتوان از خوش بینی برای غلبه بر این چالش استفاده کرد.

 

انتخاب خوش بینی به جای بدبینی در کسب و کار

به دشوارترین وضعیتی که در کسب و کارتان با آن روبه رو میگردید فکر کنید ، وقتی کارتان حالت مایوس کننده پیدا میکند و احساس میکنید به یک مانع بزرگ در کار خود مواجه شدید در این حالت چه اتفاقی رخ میدهد ؟ و شما چگونه رفتار میکنید ؟

خوش بین بودن در بحرانها و مشکلات کاری بسیار موثر است. هرگاه کاری با دشواری مواجه میگردد میتوان از خوش بینی برای غلبه بر این مشکل استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید...  دو باور اشتباه : انتظار تغییر سریع و توجه به افراد خاص

کسب و کار

 

یک کسب و کار میتواند از سه طریق از خوش بینی استفاده کند.

 

۱ ) انتخاب کارکنان خوش بین

از همان ابتدا اشخاص خوش بین را در کسب و کار خود استخدام میکنند. اشخاص خوش بین مولد هستند ، در زمان فشار و مشکلات به نسبت بدبین ها بهره وری بیشتری دارند.

موفقیت و پیشرفت علاوه بر انگیزه و استعداد به خوش بینی هم نیاز دارد. بدون باور به اینک میتوانید موفق گردید استعداد و انگیزه کافی به جایی نمیرسد.

انتخاب کارکنان خوش بین از میزان هزینه های نیروی انسانی میکاهد و جلوی اتلاف منابع را میگیرد و بهره وری و رضایت خاطر شغلی فراهم میسازد.

 

۲ ) تعیین کار هریک از کارکنان بر مبنای ویژگیهای روانشناختی آنها

برخی از افراد که خوش بین هستند برای حوزه های پرخطر  و کارهایی که نیاز به مداومت و شجاعت دارند مناسب هستند. برای اینکه بعنوان مدیر و صاحب یک کسب و کار متوجه شوید چه شخصیتی مناسب یک شغل خاص است ، باید درباره آن شغل دو سوال مهم مطرح کنید.

 

کسب و کار

اول اینکه این شغل تا چه میزان به مداومت و شجاعت ، تحمل ناراحتی و شکست و رد شدن نیاز دارد در این زمینه حتما باید افراد خوش بین در این کار قرار گیرند.مانند فروش ، بازاریابی ، سخنرانی ، روابط عمومی ، مشاغل خلاق و رقابت آمیز

اما در برخی از مشاغل توجه کردن به واقعیتها بسیار اهمیت دارد ، در اینگونه شغلها حضور کارکنان واقع گرا یا شاید بدبین بهتر است. مانند طراحی فنی و مهندسی ساختمان ، مدیریت مالی ، آمار ، کنترل کیفی ، وکالت

بنابراین مهم است که برمبنای خوش بین بودن و ویژگی روانشناختی افراد به آنها کاری متناسب با ویژگیهایشان واگذار کنیم.

 

بیشتر بخوانید...  نکته هایی در زندگی (قسمت دوم)

۳ ) فراگرفتن خوش بینی در محل کار

تنها دو گروه از افراد مجبور نیستند که در کسب و کار خوش بینی را یاد بگیرند ، یکی آنهای که اصولا خوش بین متولد شده اند ، دیگر کسانی که در مشاغل کم مخاطره و با امکان شکست خوردن کم فعالیت دارند.بقیه افراد یک سازمان میتوانند با یادگیری مهارت خوش بینی به نفع خود زندگی کنند.

یادگیری مهارت خوش بینی در کسب و کار برای عبور از موانع و چالشها موضوع مقاله ایست که درقسمت بعدی به صورت مفصل به آن میپردازیم.

 

 

عزت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *