رهایی از کمالگرایی _ چگونه از دام کمالگرایی خارج شویم.

رهایی از کمالگرایی _ چگونه از دام کمالگرایی خارج شویم.

رهایی از کمالگرایی _ چگونه از دام کمالگرایی خارج شویم.

رهایی از کمالگرایی را در این مقاله بررسی خواهیم نمود .در مقاله های گذشته با عنوان ریشه های کمالگرایی چیست ؟ و کمالگرایی چیست ؟ به طور کامل این موضوع را با شما خوانندگان عزیز باز نمودیم در این مقاله قصد داریم با آموزشهایی روشهای رهایی از کمالگرایی را باز نماییم.

پیش از آنکه در مورد رهایی از کمالگرایی صحبت کنیم نیاز به تاکید این نکته است که برای رها شدن از یک عادت یا یک رفتار اشتباه نیازمند آن هستیم که انضباط و تمرکز و صبر و بردباری داشته باشیم. مطالبی که در این مقاله درباره رهایی از کمالگرایی برای شما عنوان میشود لازم است که چندماه پیاده سازی شده و با انضباط تمرین شود تا رفتار جدید و تغییرات در شخصیت ما نهادینه گردد به همین جهت بدنیست که قبل از مطالعه این مقاله به مقاله تغییر نگاهی بیندازید که دیدگاه لازم نسبت به تغییر را بهتر درک نمایید.

لازم به ذکر است که تمرینات و نکاتی که در این مقاله برای رهایی از کمالگرایی مطرح میشود از کتب معتبر علمی برداشت شده که فهرست آنها را در انتهای این مقاله مطرح خواهیم نمود.

برای رهایی از کمالگرایی از کجا شروع کنیم ؟

در ابتدا حوزه هایی از زندگیتان را که احساس میکنید با کمالگرایی آسیب دیده را پیدا کرده و یادداشت نمایید. بررسی کنید در کدامیک از حوزه های کاری ، مالی و ثروت ، شهرت ، حوزه تحصیل یا روابط خود دچار کمالگرایی هستید در این مرحله کاملا با خود صادق باشید و حتما سعی کنید این موارد را یادداشت نمایید.

پس از مشخص کردن حوزه هایی که در آن دچار کمالگرایی هستید مزایا و معایب عادت به کمالگرایی را در آن حوزه مشخص نمایید. همیشه ادامه رفتارهای ما بستگی به پاداشهای پنهانیست که از روان خودمان میگیریم. درواقع ما از یک عادت و رفتار غلط فایده پنهانی کسب مینماییم بعنوان مثال ممکن است من فردی باشم که به شدت در حوزه کاری خودم کمالگرا هستم پاداش پنهان این کمالگرایی نمایش قدرت و ثروت و تایید و موفقیتهای فراوان و جلب توجه دیگران است. من بخاطر این کمالگرایی روز به روز فرسوده شده و تحلیل میروم اما این پاداشهای پنهان باعث میشود از این رفتار مزایای زیادی نصیبم شده و از آن دست برندارم.

مزایای کمالگرایی :

میتوانم حس کنم که آدم خاص و متمایزی هستم.

میتوانم در روابطم همیشه سرآمد باشم.

خانه ام همیشه تمیز و مرتب است

در حوزه کاری خودم همیشه جزو بهترین ها هستم.

معایب کمالگرایی :

خسته و فرسوده شده ام

احساس رضایت و خوشحالی در زندگیم ندارم.

تقریبا همه وقت من به کار و سرآمد شدن در آن اختصاص دارد.

هیچ تفریح و سرگرمی در زندگی ندارم

اینقدر در روابطم سختگیر هستم که بسیاری از روابطم را از دست داده ام

مرحله دوم :

سعی کنید ریشه های شکل گیری کمالگرایی در خود را یافته و به سوالات زیر پاسخ دهید.

آیا والدین شما افرادی سختگیر بوده اند ؟

آیا والدین شما در کودکی با عشق و محبت مشروط با شما برخورد داشته اند ؟

در مدرسه بخاطر گرفتن نمرات عالی همیشه تحت فشار بودید و در صورت نگرفتن نمره کامل سرزنش خانواده را داشته اید؟

رهایی ازکمالگرایی

مرحله سوم :

به این سوال پاسخ دهید که اگر در حوزه خاصی توقعات و معیارهای خود را پایین بیاورید چه اتفاقی رخ خواهد داد ؟

افراد کمالگرای هرگز راضی نمیشوند از معیارهای سختگیرانه خود دست بردارند چون ذهن این افراد همه چیز را سیاه و سفید میبینید باید به این ذهن آموخت که به موضع متعادل باز گردد. و دست از قضاوتهای بیرحمانه درباره خود و دیگران و شرایط بردارد. پاسخ به این پرسش کمک بزرگی به افراد برای رهایی از کمالگرایی است که بیاندیشند که چرا اینقدر معیارهای سختگیرانه در زندگی خودشان پیاده میکنند و اگر که این معیارها را کاهش دهند آیا اتفاق خاصی رخ خواهد داد؟

پس از طی نمودن این سه گام اصلی در ادامه مقاله رهایی از کمالگرایی به چند تمرین مهم اشاره میکنیم که به افراد کمک میکند در بلندمدت کمالگرایی خود را تحت کنترل درآورند.

برای رهایی از کمالگرایی یاد بگیریم که به نکات مثبت توجه کنیم 

پس از اینکه متوجه شدیم در چه حوزه هایی بیشتر کمالگرا هستیم سعی کنیم تصمیم بگیریم و تمرین کنیم که از این به بعد نکات مثبت آن حوزه را نگاه کنیم. بعنوان مثال شاید من فردی باشم که در روابطم کمالگرا هستم و به شدت سختگیرم. از این به بعد که با دوستی یا فردی بخاطر کمالگرای  خودم دچار اختلاف و تنش شدم سعی کنم نکات مثبت این رابطه ، روابط خوبی که باهم درگذشته داشتیم. نکات و ویژگیهای مثبت طرف مقابل را بیشتر مدنظرم قرار دهم. این به من کمک میکند روابط متعادلتری با دیگران داشته باشم.

خلع سلاح منتقد درون برای رهایی از کمالگرایی

یکی از دلایل اصلی کمالگرایی صدای سرزنشگر و دائما انتقاد آمیز درون ما انسانهاست. مهمترین فاکتور رهایی از کمالگرایی دقت کردن و شناختن این صدای درونی و تبدیل آن به یک صدای مهربان و شفقت آمیز است برای اینکه صدای مهربان و شفقت آمیز درونتان را بیشتر کنید باید دائما ارزشهای خود ، خوبیها نکات مثبت شخصیتی ، اخلاق و رفتارهای خوبتان را به خود یادآوری کنید. صدای درونی ما مانند عضلات ماست هرچه بیشتر تکرار و تمرین کند قویتر میشود چه بخواهیم صدای درونی منتثد گونه داشته باشیم و چه بخواهیم صدای درونی مهربان گونه. دائما سعی کنید ارزشهای شخصی ، دستاوردهای زندگی خود را به خودتان یادآوری کنید تا این صدای درونی مهربان بیدار شود و این یکی از بهترین روشها برای رهایی از کمالگرایی است.

رهایی ازکمالگرایی

برای به انجام رساندن کارها یک زمان مشخص کنید.

یک زمان مشخص برای به سرانجام رساندن یک کار مشخص کرده و در هر شرایطی کار را به سرانجام برسانید. این به شما کمک میکند از دام کمالگرایی بیهوده خارج شوید.بخاطر داشته باشید در بیشتر مواقع انجام دادن یک کار در حد معمولی بسیار با ارزشتر و مهمتر از انجام آن کار در حد عالیست.

بایدهای زندگیتان را برای رهایی از کمالگرایی دور بریزید.

جملات باید دار قوانین خشک و سختگیرانه ایست که هرگز با ذات زندگی که شامل انعطاف است همخوانی ندارد. معمولا افرادی که به شدت در بند باید های زندگی هستند همیشه دچار نگرانی و اضطراب و احساس گناه و بی کفایتی هستند.

در انجام هر کاری باید بهترین باشم

باید همه من را تایید کنند

من نباید نقطه ضعفی داشته باشم.

من باید همسری عالی و تمام و کمال باشم.

زمانی که به خودمان میگوییم باید فلان کار صورت گیرد طوری عمل میکنیم انگار که یک آیه آسمانی نازل شده که حتما باید به آن عمل کرد. برای رهایی از این موضوع که به رهایی از کمالگرایی کمک زیادی میکند فهرستی از بایدها زندگی خود تهیه کنید و سعی کنید چند روز با معیاری کمتر از بایدهای خود رفتار نمایید.

رهایی از کمالگرایی

سعی کنید درحد متوسط اقدام کنید .

اگر کاری مدنظرتان است سعی کنید در حد متوسط قابل قبول آن را صورت دهید. این تمرین به شما کمک بزرگی خواهد کرد که به جای کامل بودن سعی کنید متوسط بودن را انتخاب کنید.  ما چاره ایی نداریم که متوسط بودن را در زندگیمان انتخاب کنیم و این به ما کمک میکند که بخودمان اجازه اشتباه و خطا بدهیم.

از تفریح و لذت بیشتری در زندگیتان بهره بگیرید.

برای رهایی از کمالگرایی باید کودک درونمان را شاد و سرزنده نگه داریم. کمالگرایی باعث میشود که زندگی را بخودمان سخت بگیریم. وجود تفریح ، شادی ، حتی برخی روزها بی برنامگی  و داشتن سرگرمی های کودکانه به ما کمک میکند از دام خشک بودن و معیارهای سختگیرانه خارج شویم.

در پایان این مقاله از شما خوانندگان عزیز درخواست داریم اگر تجربه ایی از موضوع کمالگرایی دارید حتما در نظرات آن را مطرح بفرمایید. کمالگرایی مبحث عمیق و پیچیده ایست که سعی کردیم در این سه مقاله تاحد زیادی آن را باز کنیم. بسیاری از تمرینات مطرح شده در این مقاله در خصوص رهایی از کمالگرایی شاید بسیار ساده به نظر برسند اما همین تمرینات ساده کمک خواهد نمود که در بلندمدت از دام کمالگرایی خارج شویم.

فهرست منابع و کتابهای حوزه کمالگرایی :

زندگی خود را دوباره بیافرینید.

کتاب کار راهنمای غلبه براهمالکاری ، نگرانی و تنبلی

کتاب غلبه برکمال خواهی

کتاب تمرینات عملی برای درمان اضطراب و فوبیا

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

14 نظر

 1. احمد معین

  سلام وقت بخیر به استاد گرامی
  بابت مطالب فوق العاده ای که در سایت قرار میدهید بسیار سپاسگزارم
  و این مطالب بسیار کاربردی و مهم است و اجرای آنها و عمل کردن به آنها مهمتر
  باز هم ممنونم از مطالب شما

  پاسخ
 2. خسرو طالبي

  درود و سپاس
  کمال گرایی در زندگی من باعث شده تا همیشه با توجه به درآمد خوبی که داشتم همیشه یک نارضایتی از وضعیت کاریم داشته باشم و همیشه وضعیت زندگی خودم را با دوستان خودم مقایسه کنم و حتی در بهترین شرایطی که قبلا برای خودم در نظر گرفته بودم و بعد از رسیدن به آن شرایط یک نارضایتی داشتم و ریشه اون رو در دوران کودکی و نوجوانی خودم میبینم که مدام با دوستان و همکلاسی های خودم در حال مقایسه بودم و حالا هم که در سن ٢٩سال هستم با توجه به شرایط زندگی نسبتا خوبی که دارم در انتخاب شریک عاطفی و همسر ناموفق بوده ام….
  سپاسگذاری میکنم از استاد انصاری بابت مطالب کاربردی عالیتون .
  ارادتمند شما یه جوان تعالی جو .

  پاسخ
 3. رضا حدادی

  ممنون از مقاله خوب شما
  من هم تا حدی گرفتار این مشکل بوده به گونه ای که هر کاری را با وسواس خاصی دنبال می کردم تا به نحو احسنت انجام دهم اما الان چند وقتی میشه که به این مشکل پی بردم جالب این جا است که زمان تعریف کردن برای انجام کارها یکی از شیوه های بسیار عالیست که من امتحان کردم
  ما انسانیم و واجب الاشتباه قرار نیست که اشتباه نداشته باشیم و به خاطر اون انجام کارهامون به تعویق بیفته
  بهترین کار اینه که از زندگی و عمرمون که بالاترین وارزشمند ارین سرمایه ماست لذت ببریم
  هدف لذت بردن از مسیر هست نه تنها رسیدن به مقصد و از دست دادن مسیریا همون عمرمون
  با تشکر مجدد از مطالب خوب تون

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *