حرمت نفس یا عزت نفس چگونه آسیب میبیند ؟ ( یادداشتی از دکتر متیو مک کی )

حرمت نفس یا عزت نفس چگونه آسیب میبیند ؟ ( یادداشتی از دکتر متیو مک کی )

حرمت نفس یا عزت نفس چگونه آسیب میبیند ؟

( یادداشتی از دکتر متیو مک کی )

حرمت نفس ( عزت نفس ) محصول دوچیز است : باور و احساس .

باور قضاوتی است که درباره ارزش کلی خودتان و ارزیابی مختصری از خصوصیات ، عادات و تواناییهای خود دارید.

احساس ، حسی بنیادین از خوب یا بد بودن است . احساس در بدترین حالت خود آنقدر میتواند دردناک و آزاردهنده باشد که شما را از بیشتر چالشهای زندگی فراری دهد و مواردی مانند یافتن همسر ، شغل مورد نظر و یا شبکه ایی حمایتی از دوستان آنقدر سخت و دشوار میگردد که احساس میکنید آدمی بد یا بی ارزش هستید.

حرمت نفس چگونه آسیب میبنید ؟

عادت به قضاوت کردن جز ساز و کار اولیه بقاست. و این نیاز که دنیا را به یک حالت خطرناک یا حالتی امن دسته بندی کنیم از همین ساز و کار است. و این برداشت که ما فردی بی ارزش هستیم ناشی از همین موضوع است.

این پیامها که در ما ریشه گرفته از طرف والدین ، همسالان و معلمان ساخته میشوند :

” بی دست و پا “

“تو نمی توانی کاری صورت دهی “

” تو خرابش کردی “

” خیلی تنبل و بی عرضه ایی “

و بیشتر بچه ها در طول رشد خود به میزان زیادی این پیامها را دریافت میکنند. وقتی صدها یا هزاران دست از این پیامها بر ما جاری شوند همچون رودخانه ایی هستند که هویت ما را تحت تاثیر قرار خواهند داد و نکته جالب این است که خود این پیامها نیستند که تاثیر منفی دارند بلکه فشار و خشم و احساس پشت این پیامهاست که آسیب زاست.

وقتی پدری فریاد میزند که ” تو در هرکاری گند میزنی ” قدرت  تند و تیز این پیام بیشتر ناشی از خشم پدر است تا کلمات این پیام و احساس مثبت کودک به خودش را تخریب میکند.

 

بیشتر بخوانید...  خودشناسی و شناخت باورهای نادرست در هدف گذاری و موفقیت

حرمت نفس

 

آسیب به حرمت نفس بخاطر اتفاقات بد دوران کودکی و آسیبهای رشد

طریق دومی که حرمت نفس ما آسیب میبیند شامل آسیبهای دوران کودکی و زمان رشد است. یعنی اتفاقاتی که در طول دوران رشد برای ما افتاد و به راستی احساس خطر کردیم. بعنوان مثال سواستفاده یا بدرفتاری جسمی و جنسی و ترسی که بابت این اتفاقات در ما نهادینه شده بر ما اثرگذارند.

البته همه آسیبهای دوران رشد به طور مستقیم وارد نمیشوند بیشتر بچه ها از فقدان و طرد شدگی آسیب میبنید ، والدینی که میمیرند یا خانواده را ترک میکنند یا بیماری عضوی از خانواده که باعث میشود او ناکارآمد گردد میتواند شرایطی را برای ما بوجود آورد که کودک احساس کند بی اهمیت و بی ارزش است یا به نحوی مقصر و گناهکار است.

 

بیشتر بخوانید...  خوش بین بودن را با این راهکارها تمرین کنید.

حرمت نفس

 

خواه حرمت نفس شما از آسیبهای دوران رشد تضعیف شده باشد و خواه از مجموعه ایی از پیامهای هویتی منفی ، نتیجه یکسان است و در واقع این باور در شما شکل میگیرد که فردی ناقص هستید و دچار احساس دردناک بی لیاقتی میشوید. راه حل این است که شما باید ارزش ذاتی تان را بیابید.

.

.

( یادداشتی از دکتر متیو مک کی از کتاب بازسازی عزت نفس در ده هفته _ انتشارات نسل نواندیش )

.

.

.

مشاوره

.

.

حرمت نفس

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را بادوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *